Filmkészítés testközelből
Beszélgetés Köllő Ildikóval
Mesélsz nekem kicsit arról, hogy milyen egyetemre jártál, mit tanítanak a szakirányon belül és milyen a felvételi?
A Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem filmművészet, fotóművészet, média szakán szereztem diplomát filmrendezés szakirányon. Sok szakkal ellentétben itt ugyanananyi gyakorlati óra van, mint elméleti. Tehát nemcsak beszélünk meg elemezzük a filmeket, reklámokat, rádióspotokat, hanem csinálunk is (elég sokat).
A legfontosabb gyakorlati tantárgy volt a filmrendezés. Tehát vizsgákra rövidfilmeket kellett készíteni megadott témában. Ehhez tanultunk forgatókönyvírást, dramaturgiát, operatőri ismereteket és hangvágást. A kedvencem a TV-rendezés tantárgy volt. Itt a féléves vizsgára egy kétórás élő TV-műsort kellett összeállítani és a stábot irányítani. Volt látványtervezés és reklámkészítés óránk is. Elméleti tantárgyaink közül pedig kiemelném a filmelméletet, filmtörténetet, művészettörténetet, képelméletet és esztétikát.
Mivel művészeti egyetem, ezért a felvételin nagyon kis százalékban számított az érettségi diplomám. A képi látásmódomat és a vizuális médiával kapcsolatos ismereteimet mérték fel és értékelték. Én kb. egy félévet készültem a felvételire. A felvételi háromfordulós volt: elméleti kérdések művészfilmekről, egy fotósorozat elkészítése fél óra alatt megadott témában, saját alkotások bemutatása (én egy rövidfilmet és a weblapom designját vittem). Végül elsőnek jutottam be.
Hogyan tudtad hasznosítani, amit ott tanultál?
Amint már említettem, inkább gyakorlati oktatásban részesültem, ezért szinte mindent tudok hasznosítani. Rendezőként megtanultam, hogy hogyan áll össze egy film, a kitalált ötlettől a forgatókönyvíráson át a forgatási előkészületeken keresztül a vágásig és utómunkáig. Ez egy nagyon hosszú és összetett folyamat, rengeteg ember közös munkája, ezért a felsorolt ismeretek mellett a szakmai alázat, ami nagyon fontos, és segít a munkatársakkal, színészekkel való kommunikációban. Ezt is kihangsúlyozzák a képzésünk alatt.
Miben próbáltad eddig ki magad?
Egyetemi éveim alatt próbáltam minden apró lehetőséget kihasználni, ahol megmutathatom alkotásom egy filmfesztiválon vagy akár egy pályázaton. Így elég sok műfajba sikerült belekóstolnom. Rendeztem reklámot, videoklipet, fashion filmet, kisjátékfilmet, kísérleti filmet, kampányfilmet. Emellett dolgoztam filmes látványtervezőként is.
Láttam a blogodon (kolloildikofilm.blogspot.com), hogy nagyon sokféle videót készítettél már, melyik tetszett a legjobban és miért?
Én a reklámfilmkészítésben érzem magam a legotthonosabban. Egy kisjátéfilmen hosszú hónapokat, éveket kell dolgozni, míg egy reklámfilmnél az ötlet kitalálásától a youtube-ra feltöltött verzióig maximum egy hónap telik el, tehát kevesebb a felelősség, több a produktum, de mégis ugyanolyan kreatív munka kell hozzá. A legkedvesebbek számomra a legutóbbi reklámjaim.
Mi alapján választod ki a szereplőket?
Általában forgatókönyvírás közben már kialakul a fejemben egy karakter. És azt figyelembe véve keresek a színészek vagy akár átlagos fiatalok között olyan arcokat, akik a legjobban megtestesítik a fejemben kialakult karaktert.
Volt már negatív élményed helyszínnel/emberekkel kapcsolatban a forgatás alatt?
Nem… inkább forgatás alatt kicsit magammal vívódok, folyamatosan megkérdőjelezem magam. Nagyon kimerítő, sokszor éjjel-nappal folyamatosan dolgozunk. Néha, leginkább játékfilmeknél a forgatás nekem egy folyamatos szorongás, főleg akkor, ha a kontrollmonitoron nem azt látom, ami a fejemben kialakult.
És pozitív/vicces?
Imádom azt, hogy azt az 5-10 fős stábot én irányítom, és hogy mindenki megbízik bennem és a végeredményben. Öröm az, hogy a kívülállók mennyire segítőkészek és érdeklődőek. Ha kell egy helyszín vagy akár egy régi vaságy egy padlásról, simán elkérhetem.
A filmkészítés melyik részét szereted a legjobban és miért?
Leginkább a vágást és az utómunkát, akkor áll össze a film.
Ha most lennél érettségiző, merre indulnál az érettségi után, min változtatnál?
Szerintem most is megkapnám a szüleimtől azt a lehetőséget, hogy azt az egyetemet, életet válasszam magamnak, amit én akarok, és amit úgy érzek, hogy az életem végéig örömmel csinálok. És akkor biztos ismét ezt a szakmát választanám, de lehet, hogy más filmes egyetemet, ahol még hangsúlyosabb a gyakorlati oktatás, amilyen például a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem.
Mik a terveid, hogyan tovább?
Mivel nemrég kaptam állandó filmes munkát, és még van egy évem a mesteriből, ezért maradok Kolozsváron. Ahogy látom, kezdő filmesként magamnak kell létrehoznom a lehetőségeket, ezért is ősztől beindítjuk az én/kolozsvár filmes projektet a mostani csoporttársaimmal, így már egy egész estés játékfilmen dolgozhatok.
/KöllőTünde/